Przyciągnij klientów stroną główną

Dowiedz się jak powinna wyglądać profesjonalna strona główna.

Co powinna zawierać strona główna, aby przyciągać odbiorców?
Co powinna zawierać strona główna aby przyciągać odbiorców?

Czym jest w ogóle strona główna?

Strona główna jest najważniejszą stroną wśród wszystkich, które będziesz posiadać. To na niej najczęściej będą trafiali użytkownicy. To do niej będziesz kierował klientów gdy ktoś spyta Cię o adres Twojej strony firmowej. Dlatego warto zamieścić na niej informacje, które zachęcą do sprawdzenia Twoich kolejnych stron lub kontakt, który umożliwi skontaktowanie się klienta z Tobą jeśli taki jest Twój główny cel.

Dla tych, którzy nie są pewni, która to strona główna przygotowaliśmy małą podpowiedź. Spójrz na adres strony przykładowa-strona.pl, a także na przykładowa-stron.pl/oferta. Pierwszy adres (czyli przykładowa-strona.pl) to sama nazwa domeny. Jeśli domena oprócz swojej nazwy ma ukośnik, a po niej jest kolejna nazwa (w tym przypadku (przykladowa-strona.pl/oferta) kolejnej strony. Cały ten zbiór nazw to inaczej podstrona.

Do podstron możemy się dostać bezpośrednio z menu strony lub wyłącznie po wpisaniu odpowiednich słów w wyszukiwarkę Google, ale to już informacje przydatne bardziej na post o pozycjonowaniu stron internetowych. W tej chwili najważniejsze, że jesteś w stanie odróżnić podstrony od strony głównej.

Film, zdjęcie czy sam tekst?

Co widzisz na dowolnej stronie oprócz menu? Duże litery umieszczone bardzo często na tle zdjęcia. Niektórzy umieszczają na np. białym kolorze tła długi tekst bez żadnych ozdób.

Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ warto by przyszli klienci postrzegali Twoją firmę nowoczesną i profesjonalną. To właśnie sekcja “header” zwana w języku programistów (inaczej można określić jako sekcja główna strony) odpowiada za pierwsze wrażenie.

Wiesz, że *https://www.focus.pl/artykul/chcesz-zrobi-dobre-wraenie-masz-11-sekund

Sprawienie pierwszego wrażenia wobec drugiego człowieka może zająć tylko do 11 sekund? A przecież człowiek jest istotą złożoną więc pomyśl teraz jak ten czas może się skrócić gdy chodzi o stronę internetową. Jest ona przecież tylko połączeniem treści, grafiki i wideo. Jeśli więc klient widzi zawsze Twoją sekcję główną strony, to zadbaj, by oprócz tekstu było coś więcej.

Poniżej masz zdjęcia różnych stron głównych z różnych konfiguracji.

Co powinna zawierać strona główna
Strona główna z wielkim zdjęciem. Po lewej stronie duży tekst zachęcający do obejrzenia strony dalej, a także przyciskiem call to action. Strona wygląda nowocześnie i profesjonalnie.
Co powinna zawierać strona główna
Strona główna z efektownym filmem w tle. Taka sekcja główna strony na pewno przyciągnie uwagę i zatrzyma użytkowników na dłużej.
Co powinna zawierać strona główna
Strona główna zawierająca animowane grafiki. Nowocześnie i efektownie.

Dlaczego lepiej nie używać slidera?

Na samym początku wyjaśnienie czym jest slider: jest to najczęściej zbiór paru zdjęć, które pojawiają się po sobie co chwila. Dużo właścicieli firm lubi używać sliderów ,bo uważa, że dzięki temu przekaże dużo informacji w ciekawy sposób. Niestety w dzisiejszych czasów mało kto chce na coś czekać, tym bardziej że nie wie, czy informacje, które mogą się zaraz pojawić, są mu przydatne.

Slidery mają jeszcze jedną wadę: spowalniają stronę. Jeśli chcesz pokazać ofertę, niech będzie to stały obszar dobrze widoczny. Jeśli jednak nadal chcesz mieć na swoje stronie głównej slider dobrze gdy użyjesz go w sekcji, która nie jest niezwykle ważna np. pokazanie swojego zespołu.

Czy ma być tylko ładnie?

Oczywiście, że nie. Tekst, który umieścisz na tle zdjęcia czy filmu ma zachęcać do przejrzenia strony dalej. Oprócz takiego tekstu nie zapomnij o “Call to action” (przycisku wzywającego do działania).

Czym jest inaczej ten dziwny “przycisk wzywający do działania”? Załóżmy, że prowadzisz pizzerię. Twoim głównym celem jest spowodowanie, by jak najwięcej osób zadzwoniło do Twojej pizzerii i zamówiło pizze.

Podsumowując wnioski dotyczące wyglądu sekcji głównej:

  • niech Twoja strona nie wygląda jakby była stworzona 20 lat temu
  • niech będzie estetyczna
  • wstaw ładne zdjęcie, grafikę lub film, ale pamiętaj, by zachować przy tym czytelność nagłówka
  • stwórz chwytliwy nagłówek, który zaciekawi do obejrzenia reszty strony głównej
  • warto rozważyć przycisk wzywający do działania

Jak powinno być stworzone menu strony głównej?

Tak, to też jest ważna rzecz, która wpływa na sukces strony.

Dzisiejszą podstawą jest posiadanie responsywnej strony internetowej, ale nie każdy wie, że zmniejszony krój pisma w menu to nie jest responsywne menu. Posiadając nawet tylko cztery nazwy  podstron w menu dla osób posiadających smartfony katorgą jest korzystanie z takiej strony głównej. Mikroskopijne literki, które trudno odczytać, a także wybrać palcem bez wybrania niechcący innej podstrony. Nie mówiąc już o tym, że Google nie lubi takich stron.

Jak zatem powinno wyglądać responsywne menu? W języku programistów jego nazwa brzmi “hamburger”. Nazwa pochodzi od trzech poziomych kresek bardzo często umieszczonych w kwadratowym tle. Jest to najbardziej rozpoznawalne na świecie oznaczenie responsywnego menu. Klikając w hamburger pokazuje się na stronie menu, które bardzo często zakrywa całą szerokość smartona. Dzięki temu nazwy podstron są wystarczająco duże,  a także łatwiej je obsługiwać dotykowo. Google uwielbia menu, które są przyjazne użytkownikom.

Czy to już wszystko? Nie. Jeśli chodzi o inne ważne rzeczy to wybranie głównego celu naszej strony głównej. Jeśli chcesz by klient jak najszybciej mógł się z Tobą skontaktować nawet musząc nawet czekać na załadowanie podstrony “kontakt” to idealnym wyjściem jest umieszczenie numeru telefonu w menu lub maila o ile wolisz taką formę kontaktu.

Nic już nie pozostało prawda?

Pozostało 🙂 Jeśli zaplanowałeś umieścić namiary na Twoją firmę w menu lub przewidujesz, że Twoja strona główna, a także podstrony będą bogate w treści, a przez to długie warto stworzyć tak zwane “przyklejone menu”. Polega one na tym, że gdy użytkownik zjeżdża na dół, by obejrzeć inne rzeczy na Twojej stronie, menu tak jakby podąża cały czas za użytkownikiem. “Przyklejone menu” będzie cały czas na górze ekranu, niezależnie od tego ile treści zostało za użytkownikiem strony lub przed nim.

O posiadaniu całej strony działającej na smartfonach nawet nie wspomnimy, bo to oczywistość.

Co z ofertą firmy na stronie głównej?

Jeśli Twoje usługi lub produkty wymagają dłuższego opisania lepiej umieścić te opisy na paru podstronach. Dzięki zmniejszeniu ilości tekstu na stronie głównej możesz pokazać szybko, czym Twoja firma się zajmuje. Użytkownik strony od razu ma pogląd czego może się spodziewać.

Takie informacje najlepiej umieszczać pod sekcją główną jako tekstowe lub obrazkowe menu. Po kliknięciu  opisu lub zdjęcie usługi użytkownik zostanie przeniesiony do bardziej szczegółowego opisu produktu/usługi.

Jak zyskać zaufanie klientów?

Jedną z najbardziej skutecznych rzeczy, które pomagają zyskać zaufanie potencjalnych klientów to opinie byłych klientów. Nie masz takich? Jeśli masz kontakt do byłych klientów, skontaktuj się z nimi i poproś o opinię. Ludzie naprawdę chętnie to zrobią, o ile byli zadowoleni z usług/produktu.

Jeśli mimo wszystko uważasz to za mało komfortowe, zostaje jeszcze inny sposób. Może nawet nie wiesz, a posiadasz opinie na Google Moja Firma. Sprawdź!

A tak na przyszłość to po prostu proś każdego nowego klienta o opinie. Warto.

Poniedziałek - Piątek : 10:00 - 18:00 Sobota: 10:00 - 14:00

biuro@undilo.com

Szczecin

Zadzwoń - 532 619 909